KategorieKamery IP – urządzenia dla wymagających?

W dobie powszechnej rozszerzania się rynku coraz częściej spotykamy się z upraszczaniem technologii pod przeciętnego użytkownika tego systemu. Zauważalne jest to w systemach IT, motoryzacji, a także systemach CCTV. Systemy monitoringu są praktycznie w pełni zautomatyzowane, a konfiguracja zwykle kończy się po paru kliknięciach. Podłaczenie kamer w nowoczesnych systemach wywodzących się z analoga jest nadal tak samo proste jak miało to miejsce lata temu. Można powiedzieć, że jest to podobnie jak w IT system plug&play. Co więc z kamerami dla wymagających? Czy wszystko co nam pozostaje to menu OSD w nowych kamerach HDCVI? Na szczęście pozostały nam kamery IP.


To co najważniejsze w kamerach IP na szczęście jest niezmienne dostępne od lat. Możliwość konfiguracji, a także rozwiązania w podłączeniu kamer wyprzedają systemy analogowe i pozwalają na dużo bardziej skomplikowane warianty. Podłączenie kamery do rejestratora przede wszystkim nie wymaga bezpośredniego podłącznia urządzenia. W systemach analogowych, jak to w analogu – kamery muszą być podpięte bezpośrednio pod gniazdo wejścia obrazu, a kabel połączeniowy idzie bezpośrednio od wtyku kamery do gniazda rejestratora. Z puntu widzenia prowadzenie przewodów kamery IP są zdecydowanie bardziej wygodnym rozwiązaniem. Nadal możemy skorzystać z systemu podłączenia jak w analogu (jeżeli rejestrator posiada odpowiednią liczbę wejść), ale dużo wygodniej jest po prostu kamerę wpiąć w sieć LAN na obiekcie i zdalnie wyszukać kamery na rejestratorze. Rozwiązanie jest to bardzo wygodne na rozległych obiektach, gdyż wystarczy wpiąć kamerę do najbliższego switcha i jeżeli kamera jest odpowiednio skonfigurowana to już będziemy mieli do niej dostęp. Co więcej – skoro jest to urządzenie sieciowe, to nie będą nam przeszkadzać połączenia bezprzewodowe wewnątrz sieci. "Po drodze" możemy mieć połączenia bezprzewodowe np. na mikrotiku – tak długo jak mamy poprawne połączenie sieci komputerowej to nie przeszkadza nam żadna technologia.


Co w takim razie z obsługą kamery? Jak zachodzi sterowanie PTZ? Tutaj też wszystko wygląda inaczej jak w analogu, ale po kolei. Obsługa kamery zachodzi w taki sam sposób jak w przypadku większości urządzeń sieciowych – kamera IP najczęściej posiada wbudowany WEB serwer po którym będziemy się łączyć. Tam zaskoczy nas mnóstwo funkcji i stąd będziemy wszystko ustawiać. Balans bieli, funkcje detekcji, działanie promiennika, ustawienia sieciowe, maskowanie i wiele innych. To wszystko dostępne jest poprzez pare kliknięć. Kiedyś w celu sterowania kamerą PTZ potrzebna była dodatkowa para przewodów, a dziś? W kamerach IP obsługa PTZ zachodzi przez ten sam przewód (albo i bez przewodu jeżeli użyjemy mikrotika). To co wyróżnia kamery IP na tle pozostałych typów to możliwości. Takie urządzenia mają wyższy próg wymagań, ale możliwości i przyjemność montażu czy korzystania rośnie wykładniczo. Przykładowe gotowe zestawy monitoringu IP dostępne u nas na stronie:


ZOBACZ ZOBACZ ZOBACZW tych zestawach otrzymujemy od razu też wszystkie potrzebne akcesoria. I tak jak zostało wspomniane wcześniej – urządzenia wystarczy skonfigurować i wpiąć do instniejącej sieci LAN, a tyle wystarczy do uzyskania obrazu na rejestratorze.

Systemy większe, czyli cztero-, ośmio- lub więcej kamerowe działają dokładnie na tej samej zasadzie. Jedynie będziemy w sieć wpinać więcej urządzeń.

W związku z powyższym jest to idealne rozwiązanie dla rozległych obiektów, gdzie już posiadamy sieć LAN. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by pod taki system IP uruchomić nową sieć, dzięki czemu będziemy mogli się cieszyć profesjonalnym monitoringiem chociażby w domu.


Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o kamerach ip?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać