Kategorie

Newsletter

Kiedy kamera tak na prawdę daje skuteczną jakość widzenia?

Kiedy kamera tak na prawdę daje skuteczną jakość widzenia? Z takim pytaniem spotykamy się bardzo często w momencie gdy doradzamy wybór kamery, a czasami ciężko znaleźć punkt graniczny z którego metra kamera widzi "wyraźnie", a kiedy jeszcze "niewyraźnie". Zdaża się, że żeby poznać osobę wystarczy nam jej ubiór, albo nawet styl chodzenia. Osoby nieznajomej nie rozpoznamy tak łatwo, nie mówiąc o identyfikacji jej. Gdzie więc leży taka granica ostrego widzenia? Czy w ogóle istnieje?


Najczęściej spotkamy sie z twierdzeniem, że taka granica w ogóle nie istnieje. Jednak jest to tylko częściowa prawda. Kamery CCTV podobnie jak wszystkie urządzenia z matrycą światłoczułą mają fizyczne ograniczenia i możliwości z których wynikają bardzo konkretne właściwości. Prawdą jest też, że z odległości 60m mało kiedy jestesmy w stanie rozpoznać cokolwiek w przypadku większości kamer i standardowych ustawień. Na szczęście z pomocą służą nam dane wypracowane przez inżynierów DAHUA, którzy proponują system D/O/R/I.


Detekcja/obserwacja/ropoznanie/identyfikacja to czteroklasowy podział widzialności człowieka w obiektywie kamery. Detekcja pozwoli nam zauważyć człowieka (sylwetka), obserwacja jak sama nazwa wskazuje na obserwację zachowania i akcji, rozpoznanie pozwoli stwierdzić płeć, wzrot, wiek itp., natomiast identyfikacja dokładne stwierdzenie tożsamości człowieka – jak na zdjęciu. I tak to co będzie bardzo zauważne – największe znaczenie mieć będzie rozdzielczość kamery oraz jego obiektyw.

W przypadku standardowych kamer sytuacja klasyfikuje się w następujący sposób:
Wyraźnie widać, że wartości D/O/R/I korelują pozytywnie z liczbą megapikseli kamery oraz z obiektywem. Im wyższa ogniskowa obiektywu tym D/O/R/I większe.

Dla porównania zerknijmy, więc na możliwości kamer PTZ:
Jaki stąd będzie wniosek dla nas?
Na pewno da się wyznaczyć punkt skutecznego widzenia kamer oraz to, że najszerszy kąt widzenia nie zawsze jest najlepszy, gdyż wtedy tracimy wartość D/O/R/I. Czasami lepiej będzie wybrać kamerę z obiektywem 3,6mm niż 2,8 jeżeli zależy nam na skutecznej identyfikacji osób na obiekcie.


Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej o skuteczności kamer?
Skontaktuj się z nami:
Telefon: 22 614 33 72, 22 618 30 53
Adres: ul. Lecha 6, 03-610 Warszawa
Zobacz jak dojechać